Ventilační turbíny

odvětrání střešních plášťů | odvětrání interiérů staveb
odvětrání šachet panelových domů

... v současné zástavbě převládá systém, kdy se k odvětrávání šachet (WC, koupelny, kuchyně) používá centrální elektrický ventilátor. Spuštěním ventilátoru se šíří stupačkou hluk a rezonance do všech pater. Nevýhodou je i poruchovost ...

... nabízíme Vám výměnu stávajícího systému za odvětrávání pomocí ventilačních turbín

... nízké pořizovací náklady, nulové provozní náklady, zabezpečení skutečného tahu ve stupačce, žádné prolínání.

ventilator turbina

K čemu slouží ventilační turbíny?

Odvětrání šachet panelových domů pomocí ventilační turbíny.

Každý panelový dům musí mít vyřešený systém odvětrání koupelen, toalet a kuchyní. Odvětrání je řešeno prostřednictvím ventilační šachty, kde jsou na vyústění umístěny ventilační turbíny. Ventilační turbíny nahrazují eletrický ventilátor, který je hlučný, často porouchaný a s nákladným provozem. V systému odvětrání doporučujeme kombinovat ventilační turbíny a malé axiální ventilátory. K regulaci odvětrání pomocí ventilační turbíny je vhodné použít uzavíratelné mřížky na výstupech v bytě.

Proč nepoužívat centrální elektrický ventilátor, ale ventilační turbíny.

Stávající systém, který v panelové zástavbě převládá, používá k odvětrání šachet panelových domů - odvětrání WC, koupelna, kuchyň - centrální elektrický ventilátor. Centrální elektrický ventilátor je ovládaný z jednotlivých bytů, kde při spuštění v jednom bytě uvedeme do provozu nucené odvětrání ve všech bytech, které jsou napojené na jednu stupačku. Spuštěním centrálního ventilátoru se začne stupačkou šířit hluk a rezonance až do nejnižších pater. Další nevýhodou je doba spuštění. Ventilátor může být spuštěn v kteroukoliv denní a obzvlášť noční hodinu. Někdy také dochází k zablokování spínače ovládání centrálního ventilátoru na delší dobu, než je nastaven časový interval. Další z řady nevýhod je poruchovost a nutná pravidelná údržba centrálních elektrických ventilátorů.

Náklady při použití elektrického ventilátoru v bytě - WC, koupelna

Provozní náklady:

noc 00:00 - 04:00 12 % obyvatel

den 04:00- 19:00 40 % obyvatel

kolem 20:00 100 % obyvatel

večer 20:00 - 24:00 25 % obyvatel

V přepočtu vychází denní průměr využití přibližně 8,5 hodiny. Při použití větrací jednotky DVJ-C-355-7 s objemovým průtokem 1 600m3/hod, celkovým tlakem 40 Pa a příkonem ventilátoru 180W, kdy roční doba ventilátoru byla odhadnuta na cca 3 100 hodin - roční spotřeba energie 550 kWh při ceně 3,45 Kč/kWh=1879,50  Kč na jednu větrací šachtu - 4 šachty v domě = 7 590,00 Kč za elektrickou energii.

Galerie